ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
ДО ПРЕОСВ. ВЛАДИКИ СТЕФАНА ХМІЛЯРА
Єпископа Української Католицької Єпархії Торонто і Східної Канади

27 вересня 2007 р.Б.

Слава Ісусу Христу!

Преосвященнійший Владико Стефане,

Звертаються до Вас ще раз фундатори, довголітні жертводавці і духовна спільнота прихожан Монастиря Пресвятої Богородиці в Оранжвіл, Онтаріо.

Довідуємося з Вашого листа від 21 вересня 2007 року, зверненого до отця Мар`яна Струця (новопризначеного духовного провідника Монастиря), про намір Єпархії продати цю Марійську Святиню Коптській Православній Церкві 14 січня, 2008 року. В цьому листі головною причиною продажу визначено несплату моргеджу монахам-цистерцям, та небезпека втрати Монастиря з цього приводу.

Дозволимо собі звернути увагу на три головні твердження в цьому листі, які, наскільки ми знаємо, не відзеркалюють справжню дійсність, та вимагають дальшого уточнення:

1. Намагання приглушити реальну духовну вартість Монастиря Пресвятої Богородиці як діючої Марійської Святині та місця прощі, знижуючи її у листі до титулу "місійної парафії".

Наскільки нам відомо, місійна парафія відзначається певними привілеями, як наприклад, уділюванням Таїн Св. Хрещення, Подружжя, та відправ похоронів, але натомість має обмежену кількість членів. Монастир Пресвятої Богородиці не характеризується подібними прикметами. Як пресвяте місце, освячене довголітньою монашою молитвою, ця Святиня продовжує студійську традицію денного циклу літургічної молитви, і приймає всіх прихожан як діючий єпархіяльний Марійський Храм. Найкращим свідченням цього є річні відпусти та прощі. Цьогорічний відпуст у черговий раз увінчався великим успіхом - прибуло понад 800 осіб, включаючи священнослужителів з багатьох парафій та представників різних християнських віросповідань. Ця Святиня є унікальною в цілій Єпархії з приводу її статусу, та має особливу духовну харизму та потенціал, що взагалі не відповідає титулові "місійна парафія".

2. Несправедливе висвітлення проблеми фінансового боргу стосовно несплати моргеджу монахам-цистерцям.

Пригадуємо Вам, Владико, що з Вашим благословенням, фундатори та жертводавці врятували втрату Монастиря Цистерцям у 2005 році Терміновою Фінансовою Акцією, що принесла приблизну суму $ 360,000 у пожертвах та обіцяних датках. Місячна сплата моргеджу відбувалася безперервно, аж до моменту, коли Єпархія вирішила продавати монастирську посілість через власні фінансові проблеми, не пов'язані з монастирем, та оприлюднила цей намір листовно по всіх парафіях. Власне це спричинило нову несплату моргеджу від травня 2006 року та резиґнацію діючого до того часу Монастирського Комітету у знак протесту.

Пригадуємо також, що навіть в цей час, коли Єпархія шукала покупців, фундатори та доброчинці Монастиря двічі подавали письмові пропозиції Єпархії, щоби перебрати на свою відповідальність баланс моргеджу Цистерцям за умови, що Ви, Владико, дозволили б окрему інкорпорацію Монастиря. В обох випадках Ви зігнорували цими пропозиціями і не дали жодної відповіді, продовжуючи дальшу несплату моргеджу. Наскільки нам відомо, Єпархія від початку заснування монастиря не виділила ані копійки на сплату моргеджу. Натомість, прихожани та жертводавці не тільки спричинилися до вищезгаданої сплати, але і утримують фінансово операційні кошти монастиря від 1999 року, що по цей день становить суму $ 1,200,000.00 ($ 150,000.00 щорічно). Проте, Єпархія продає діючий духовний храм без найменшої консультації чи співпраці з фундаторами.

3. Перебільшення величини небезпеки нової втрати Монастиря.

Цікаво, що ще лише на початку літа, Ви, Владико, призначили нового духовного провідника Монастиря, обіцяючи принаймі рік часу стабільності та заохочуючи посилення духовної діяльності, включно з відновленням плану проведення шкільних ретрітів. Ви і Ваші радники стверджували, що Єпархія вирішила зберегти сам Монастир, а продати лише більшу частину земель.

Що сталося, що так раптово та непередбачено за кілька тижнів Монастир виявився у великій небезпеці? Чи не поява нового покупця?

Закликаємо Вас, Владико, не ігнорувати думкою мирян і не приймати таких важливих рішень як продаж Монастиря без відкритих консультацій з громадами, бо наша Церква має багато храмів і посілостей завдяки громаді, і все, чим Ви оперуєте тепер, роками накопичувалось стараннями людей. Ви маєте шанс об'єднати громаду навколо вирішення теперішньої фінансової проблеми в єпархії, залучивши великі людські та матеріальні ресурси громади. Ігнорування мирянами може привести до більших фінансових, а особливо духовних проблем.

Молимося і віримо, що в кінці Божа правда та любов переможуть усе!

Пресвятая Богородице – Спаси Нас!

Жертводавці та Прихожани Монастиря Пресвятої Богородиці

 

Тут можна скачати цього листа у PDF форматі


 

About Us | Site Map | Privacy Policy | Contact Us | ©2007 Mother Of God Monastery